Únor 2013

Chinese New Year

13. února 2013 v 5:30
Tuto neděli proběhly oslavy příchodu Nového čínského roku a vzhledem k početné asijské populaci ve Vancouveru, týkaly se i nás..Moje kolegyně je původem Vietnamka (ti to také slaví),tak jsem se díky ní dozvěděla, že pár dní před Novým rokem rodiny důkladně uklidí své domy s cílem vymést to špatné z domu a pustit dovnitř jen štěstí. V předvečer nového roku se pak sejde rodina při slavnostní večeři, kdy se servíruje převážně vepřové maso, zelenina, rýže s fazolemi apod. Někteří lidé mají ve zvyku nakoupit papírové oblečení a falešné bankovky a ty pak obřadně spálit v ohni.

Já měla to štěstí, že jsem na vlastní oči viděla tzv. Dragon dance. V neděli ráno po příchodu do práce mě hned Paul informoval, že okolo půl 11 okolo naší cukrárny projde průvod předvádějící dračí tanec. Jedná se o skupinu mladých číňanů nesoucích na tyčích velkého draka, kterého střídavě vztyčují vzhůru a spouštějí k zemi v rytmu bubnů, takže to vypadá jako když drak tančí. Proč právě drak?Drak je totiž pro Číňany symbol moudrosti, síly a bohatství a zároveň je schopný odehnat ďábla a smůlu. Kromě samotného tance je součástí i velice zajímavý zvyk, kdy si jednotliví obchodníci nad dveře své živnosti zavěsí hlávku salátu, ke které přivážou červenou obálku s 8.88 dolary a drak procházející okolo salát ztrhne, obálku "spolkne" a salát rozhází všude okolo - údajně by to mělo přinést štěstí v dalším roce..

Hela versus mýval

11. února 2013 v 6:35
To,že Kanada je opravdu divočina a i v tak velkým městě jako je Vancouver můžete na ulici potkat skunka nebo mývala, jsem věděla,ale nikdy jsem žádné zvíře nepotkala..až nedávno!Bylo 9 večer a já si jen tak v legínách a mikině vyběhla ven (šla jsem naproti Alexovi k metru)..otevřela jsem vrátka na zahradu a hned jsem si všimla na levé straně zahrady,asi 8 m ode mě mývala..Tak takhle vypadá naživo!Chvíli jsem zírala a čekala,že hned uteče,když uvidí člověka,ale pro něj to očividně není nic novýho a tak tam stál a zírali jsme na sebe..Vzhledem k tomu,že netuším co takovej mýval může člověku udělat (samozřejmě jsem si představovala jak zavrčí a skočí až na mě a začne mě kousat do obličeje),jsem se bála se přiblížit k brance (a tudíž i k němu)..ale co teď,ven potřebuju,ale okolo něj to nepůjde..Tak jsem na něj začala pokřikovat a dupat (asi jsem si naivně myslela,že se zalekne,haha)..Mýval nehybně zíral dál a když už jsem si začala plánovat,že přelezu plot,abych se dostala ven,tak v klidu ze zahrady vycouval (na jedné straně zahrady totiž máme jen túje a ne plot)..
Uff,tak to jsem přežila bez újmy..Alexe jsem pobavila svým děsivým příběhem a během 15 minut jsem se vrátila domů..Pro jistotu už při vstupu do zahrady jsem ČESKY halekala:"Tak mývale,jsem zpátky a doufám,že už tu nejseš.."..nikde nic,prošla jsem našimi vrátky a když už jsem byla skoro u našich domovních dveřích,tak jsem si všimla jak se (a to nekecám) milej mýval rozběhl od popelnic mým směrem..V tu chvíli jsem s jekotem zaběhla dovnitř,zabouchla a vzpamatovávala se..
a nejlepší byl Milan,kterej se tomu smál až se za břicho popadal a jen litoval,že u toho nebyl..

a nedávno se mi stalo,že jsem se vracela z babysittingu (hlídání Annescy) okolo půlnoci domů a když jsem V CENTRU města čekala na autobus,tak okolo přímo po silnici přeběhl kojot..?!?tady se člověk opravdu nenudí:-D